מבט - של הצופה או האובייקט?

לאקאן, פסיכואנליטיקאי צרפתי (נפטר ב-1981), מבדיל בין פעולת הראייה לבין המבט. לדבריו,אנחנו רואים מנקודה אחת, יש תמיד סובייקט אחד שהוא הצופה, אבל אנחנו נראים מכל מקום. הסובייקטיביות שלנו תלויה לא רק במה שאנחנו רואים אלא גם באופן בו אנחנו נראים, כלומר, איך מביטים בנו. המבט הופך אותנו להוויות נראות.

כשהאובייקט אינו מביט האם הוא מתבונן? האם הצופה באובייקט נראה על ידו? מהי הוויתו של הצופה  ללא מבטו של האובייקט הנצפה?

תגובות

ליאור מן
היי רונית אהובה, איזה הפתעה נעימה לראות את האתר מוצף בתכנים מלאי העומק שלך. כשאת כותבת אובייקט את מתכוונת לאדם - ישות נפשית מרגישה וחושבת? לתחושתי אין דבר כזה, שהרי כל אדם הינו סובייקט, גם אם הוא מושא ההתבוננות של אחר. תמיד ישנה הדדיות, גם אם הסובייקט מסוגל לתפוס רק את עצמו ככזה. חלק מהתבגרות של אדם היא ההבנה שהוא מוקף בסובייקטים, והיכולת לפתח ענווה וכבוד כלפי האחר ועולמו.
רונית ולפר
ליאור היקרה, תודה על התייחסותך. מסכימה אתך שכל אדם הוא סובייקט. לגמרי. האובייקט הוא מושא צילום דומם, שיש לו אינטראקציה עם הצופה והוא מייצר אובייקט נוסף שהוא המבט. דומם שהוא מושא צילום מביט בצופה בדיוק כמו שהצופה מביט בתמונה. המבט מסמן את התחושה הקיומית של הסובייקט להיותו ניבט באופן מתמיד דרך מבט העולם.
ליאור מן
הבנתי! יפה! מזכיר לי את השיר "שיחה עם אבן" של ויסלבה שימבורסקה.
ליאור מן
אגב, יש לך אפשרות להעלות צילומים גם לגוף הפוסט, יש אייקון קטן של תמונה הנמצא בשורה מעל עורך התוכן. אם את צריכה עזרה עם זה אשמח לעמוד לרשותך :-)